WordPress Kurulumu

Ana Sayfa / WordPress Kurulumu

WordPress Kurulumu

ExCaLuBuR     06-10-19     Chat Sohbet     WordPress Kurulumu     34 Defa Okundu

WordPress Kurulumu için sizlere dilimiz döndüğünce geniş çaplı anlaşılabilir bir anlatım dili ile konuyu açıklayacağız.

WordPress Kurulumu için öncelikle WordPress Download etmemiz gerekmektedir. Üst satırdaki wordpress download yazısına tıklayarak wordpressin türkçe en son versiyonu olan Wp 5.2.2 versiyonunu indirebilirsiniz.

SSH kullanarak wordpressi download etek isteyen kullanıcılar için WordPress 5.2.2.tar.gz versiyonunu direk bağlantı adresini kopyalayarak kuracağınız alana çekebilirsiniz.

WordPress kurulumu için dosyalarımızı indirdikten sonra , dosyamızı zipten çıkararak açalım. Açılan dosyaları hosting alanımız da sitemizi kurmak istediğimiz şekilde atalım .. Bunu şöyle örnekleyelim ;

WordPressi ana dizine kurmak istiyorsanız yani ;

www.sohbetalemi.net url adresi yazılınca direk site açılmasını istiyorsanız zipten çıkan tüm dosyalarımızı hosting alanımızda bulunan public_html klasörü içerisine atıyoruz.

Diyelim ki ana sayfanızda zaten bir site mevcut ve siz bunu başka bir alana kurmak istiyorsunuz. Bu alan örnek olarak /sohbet yada /wp olarak belirleyelim. Ben size sohbet olarak örneği göstereyim.

www.sohbetalemi.net/sohbet/ url adresine sitemizi kurmak için public_html klasörü içerisine sohbet isminde yeni bir klasör açarak dosyalarımızı atmamız yeterli olacaktır.

WordPress Kurulumu için Cpanel de yapacağınız işlemler.

Wordpress Kurulumu
WordPress Kurulumu
Wordpress Kurulum
WordPress Kurulum

Buraya kadar wordpress kurulumu için dosyamızı indirmeyi ve ne şekilde kurmak istediğimizi anlatmaya çalıştık. Cpanel alanından da dosyaları nereye atacağımızı göstermiş olduk. Şimdi dosyalarımızı attık dan sonra WordPressimizi kurup sitemizi ayarlamaya geçebiliriz.

Wordpress Dosyaları
WordPress Dosyaları

WordPress Kurulumu Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evet yukarıda ki resimde gördüklerimiz WordPress kurulum dosyalarımız. Resim de gördüğümüz wp-config-sample.php dosyamızın adını değiştirerek wp-config.php olarak değiştirmekle işe başlıyoruz. Bu işlemden sonra wp-config.php dosyamızı var ise Notpad++ ile mevcut değilse not defteri ile açarak içine gerekli ayarları giriyoruz.

wp-config.php ayarları
wp-config.php ayarları

Evet bu resimde görmüş olduğunuz ise wp-config.php dosyamızın içidir. Bu içeriğe cpanel den açmış olduğunuz Veri tabanı ismini , kullanıcı ismini ve şifreyi giriyoruz. Cpanel den açmış olduğunuz veritabanı ile buraya girdiğiniz bilgiler bire bir uymalı yoksa wordpress kurulumu gerçekleşmez.

Bu işlemleri gerçekleştirip dosyaları hosting alanına attıktan sonra artık hızlı kurulum sihirbazını çalıştırabiliriz. Bu aynı zamanda sitemizin wordpress admin paneline giriş yapmamız demek oluyor.

Ben Sohbet alemi sohbet sitem için kurduğum wordpress scripti için aşağıdaki şekilde wordpressin admin paneline giriş yapıyorum ;

www.sohbetalemi.net/wp-admin Sizler kendi url adresiniz sonuna /wp-admin yazarak giriş yapabilirsiniz.

Bu alana ilk girişiniz de her işlemi buraya kadar doğru yaptınız ise karşınıza çok kısa bir kurulum ekranı gelecek ve sizden istenen kullanıcı adı şifre site ismi ve sloganı gibi alanları doldurmanız istenecek. Bu işlemleri de yaptığınız da WordPress Kurulum işlemi tamamlanmış olacaktır.

Etiketler:

Sende Paylaş:  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yorumlar (1 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?