Sohbetalemi.Net | Sohbet Forum Sitesi

Son İletiler

Sayfa: [1] 2
1
Koç Burcu / 14 Eylül 2021 Koç Burcu Yorumu
« Son İleti Gönderen: ExCaLuBuR Eylül 14, 2021, 11:28:52 ÖS »

Çalışma alanınızda farkında olmadığınız konularda yanlış kararlar verebilirsiniz. Öncelikle gerçeklerin neler olduğunu öğrenmelisiniz. Emin olmadan hareket etmenin faturası size kesilebilir.

2
Koç Burcu / Koç Burcu Özellikleri
« Son İleti Gönderen: ExCaLuBuR Eylül 14, 2021, 11:26:27 ÖS »
KOÇ BURCU

21 Mart / 20 Nisan

• Mottosu: Yeter ki hevesim kırılmasın!
  • Yönetici Gezegeni: Mars
  • Elementi: Ateş

Daha çok ateş grubu ve erkeksi değişken yapılara sahip olan koç burcu oldukça farklı bir gruptur. Koç burcunun yönetici gezegeni mars olarak bilinmektedir. Birçok özelliklerinden birkaçı olan hırslı ve sabırlı olmaları ile bilinmektedirler.

Grup: Ateş/erkeksi/değişken

Yönetici Gezegen: Mars

Renk: Ateş kırmızı, nar çiçeği

Uğurlu Taş: Pırlanta, yakut, ameist, demir

Şanslı Sayı: 9

Şanslı Gün: Salı

Karşıt Burç: Terazi

Şehirler: Floransa, Verona, Marsilya, Birminghom, Saragosa

Metal: Demir

Çiçekler: Lale, gelincik, renkli sardunya, hanımeli

Ağaçlar: Kara çam, Selvi, ak diken

Koç Burcu Fiziksel Özellikleri

Koç burçları fiziksel olarak çok belirgin özellikler sahip olan grup olarak bilinmektedir. Özellikle bu grup bireylerinin boyları uzunca ve beyaz tenli oldukları bilinmektedir. Bireylerin büyük kısmı sinirli ve fevri özelliklere sahip olduğu bilinmektedir. Fakat genel olarak merhametli ve şefkatli insanlar olarak bilinmektedir.

Özellikleri arasında kızlarda uzun boy, siyah saç, belirgin bir yüz yapısı ve güzel bir burun bulunmaktadır. Bireylerin büyük kısmının saçları dalgalı ve bakımlı durmaktadır. Özellikle bu burç bireylerin en sevdikleri renk olarak ateş kırmızısı ve narçiçeği bilinmektedir.

Koç Burcu Kişisel Özellikleri

Koç burçları kişisel olarak çabuk sinirlenebilen bireyler olarak bilinmektedir. Arkadaş çevresi ve aileleri tarafına gözü kara olarak nitelendirilmelerine rağmen birçok durumda şefkatlidirler. Özellikle bazı bireylerde uğurlu taş kavramı bulunmaktadır. Bu burçların yaygın uğurlu taşları pırlanta, yakut, ameist ve demir olarak bilinmektedir.

Vücutlarına taktıkları aksesuarlar da bu taşlar ağırlıkta olmaktadır. Marsın dünya üzerindeki çekimlerinden dolayı bu bireylerin uğurlu sayıları 9 olarak belirlenmiştir. Özellikle işlerinin en yolunda gittiği ve kendilerini en şanslı hissettikleri gün olarak haftanın ikinci günü seçilmiştir. En şanslı gün olarak belirlenen Salı günü daha çok işlerini halletmektedirler.

Koç Burcu Zayıf Özellikleri

Koç burçları en zayıf özellikle olarak aşırı ve hızlı sinirlenmeleri olmaktadır. Özellikle Venüs’ün çekimi nedeniyle vücutlarında oluşan aşırı kas kasılmaları nedeniyle bu durum yüksek seviyelere çıkmaktadır. İlk olarak bu bireylerin karşıt burcu terazidir. Bu nedenle terzi burcundan bireylerle karşı karşıya gelmemelerinde faydalar bulunmaktadır.

Bireylerin diğer özellikleri ise okul ve eğitim hayatlarında potansiyellerinin farkında olmamalarıdır. Daha çok bu bireylerin kendilerinin yeteri kadar çalışmalarını görseler dahi eksik farkındalıktan dolayı başarısızlık olmaktadır. Bu gibi zayıf özellikler nedeniyle kesinlikle dikkatli olmalarında fayda vardır.

Koç Burcu Güçlü Özellikleri

Kesinlikle koç burçlarının en güçlü özellikleri arasında cesaretleri gösterilmektedir. Öyle ki birçok insanın düşünemeyeceği bile durumlarda gözleri kapalı olarak gidebilirler. Genellikle kendilerinden beklenilen performansın üzerinde işlev gösterirler. Diğer en önemli durumları ise aşırı şanslı bireyler olarak bilinmektedir.

Bu burçların en sevdikleri şehirler olarak floransa, Verona, Marsilya, birminghom ve saragosa olarak bilinmektedir. Bu bireyler özgürlükçü ruha ve garantici işler arasında kalmışlardır. Özellikle bu bireyler kendilerinin kişisel gelişimlerine katkı sağlayacak her türlü durumlara saygı ile yaklaşmaktadır. Arkadaşları ve aileleri ile vakit geçirmekten oldukça keyif almaktadırlar.

Bireylerin aileleri ve arkadaşlarıyla yapmak istedikleri aktiviteler arasında piknik yapmak ve beraber bir akşam yemeği tarzındadır. Özellikle ailelerine karşı koruyucu oldukları için akşam yemeklerinden oldukça zevk almaktadırlar. Toplumun çoğuna göre dışarıda sosyal olarak bulunmak yerine ev içerisinde vakit geçirmekten hoşlanırlar.

Koç Burcu İyi Özellikleri

Koç burcu bireyler daha çok tutkulu ve sadakatli bireyler olarak bilinmektedirler. Özellikle koç burçlarında iki kişi için bile yeterince enerjisi bulunur. Özellikler bireylerin âşık olması durumunda ilişkileri kıskanmadan dolayı gelgitler yaşaması muhtemeldir. Özgürlüklerine dükün oldukları ve ailelerine değer verdikleri için bu duruma ters düşen ilişkiyi bitirmeleri normaldir. Fakat eğer karşı tarafı haklı buluyor iseler birçok insanı acımasızca yargılayabilirler.

Özellikle koç burcu kadınları için en sevilen ve kullanılan metal demir metali olarak bilinmektedir. Özellikle koç burcu en sevdikleri çiçek olarak lale, gelincik, renkli sardunya ve hanımeli tercih etmektedirler. Genellikle hoşlarına giden ve sevdikleri ağaçlar ise karaçam, Selvi ve akdiken olarak bilinir. Özellikle bu burçlar sevdikleri insanlar ile pikniğe veya geziye gittiklerinde bu bitkileri çevrelerinde isterler.

Koç Burcu Kötü Özellikleri

Koç burcu bireylerin en nefret ettikleri durumlar arasında görmezden gelinmesi durumlarıdır. Özellikle bu gibi özellikleri nedeniyle kibirli ve benmerkezci davranmaları normaldir. Özellikle inatçı ve umursamaz olmaları nedeniyle arkadaşları ve ailesi tarafınca sık şikâyet edilirler. Kıskanç ve bazı durumlarda oluşan sinir krizleri ilişki durumlarını olumsuz etkileyebilirler.

Bazı durumlarda sabırsız ve peşin yargılı davranmalarından dolayı birçok defa haksız düşme durumları oluşabilir. Bazı insanlar ile olan olumsuz ilişkileri nedeniyle iş hayatına da olumsuz yansıyacağı bilinmektedir.
3
Rüya Tabirleri / Rüyada Ağlayan Bebek Görmek
« Son İleti Gönderen: ExCaLuBuR Eylül 14, 2021, 11:19:56 ÖS »
Gerçek yaşamda bebek görmek çoğu kişiyi mutlu eden bir olay olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu bakımdan rüyasında bebek görenler, görmüş olduğu bebeğin gerçek yaşamında olumlu yönde mesajlar içerip içermediği konusu çok merak etmektedir. Gerçek yaşamda görülen bebekte olduğu gibi rüyada görülen bebeğinde de kişiye kendisini iyi hissettirip etmeyeceği merak konusu olmaktadır. İşte, tüm detaylar.

Rüyada görülen bebeğin durumu, görülme şekli gibi unsurlar, rüyanın yorumunda çok büyük ölçüde etki yaratmaktadır. Bu sebeple rüyanın yorumu araştırılırken bu unsurların göz önünde bulundurulması çok büyük bir önem barındırmaktadır.

Rüyada Ağlayan Bebek Görmek

Rüyada ağlayan bebek görmek, böylesi bir rüyayı görmüş olan şahısın iş ve aile hayatı içerisinde yapmış olduğu güzel davranışları nedeniyle aile büyükleri tarafından takdir toplayacak olduğuna, kişinin almış olduğu takdirler sayesinde çok daha iyi motive olacağına ve yaşamında daha da başarılı olmak için önemli ölçüde emek harcayacağına tabir olur. Bu rüya ayrıca rüya sahibi kişinin çevresine örnek gösterilecek nitelikte bir kimse olduğuna alamet eder.

Rüyada Bebek Ağlaması Görmek

Rüyada bebek ağlaması görmek, bu şekildeki bir rüyayı görmüş olan şahsın oldukça kısa zaman içerisinde birinden yardım isteyecek olduğuna, çevresinde yardıma ihtiyaç duyan kimselerin olduğuna işaret eder. Rüya sahibi konumundaki kimsenin darda kalmış kimse olduğuna yorumlanırken, kimi zaman da rüya sahibinin sevineceği gelişmelerin yaşanacağına ve bu sayede artık yüzünün güleceği hadiselerle karşı karşıya kalacağına delalet eder.

Rüyada Kucağında Ağlayan Bebek Görmek

Rüyada kucağında ağlayan bebek görmek, rüyayı gören şahsın içinde olduğu huzursuzluğundan kurtularak oldukça güzel günler geçireceğine, bireyin sevdikleri ile bir arada mutluluk içerisinde yaşayacağı günlere kavuşacağına delalet eder.

Rüyada Ağlayan Bebeği Emzirdiğini Görmek

Rüyada ağlayan bebeği emzirdiğini görmek, rüyayı gören şahsın yaşamakta olduğu son derece üzücü nitelikte olan olayları artık geride bırakacağına alamet eder. Bu rüya aynı zamanda kişinin içine düşmüş olduğu sıkıntılı süreci kısa zaman içerisinde atlatarak feraha erişeceğine yorumlanır.

Rüyada Ağlayan Bebeğe Sarıldığını Görmek

Rüyada ağlayan bebeğe sarıldığını görmek, kişinin artık meslek yaşamına atılarak çok büyük çalışmalar gerçekleştirecek olduğuna, bireyin maddi yükünü büyük ölçüde çekmek durumunda kalmış olduğu bir tanıdığından kurtulacağına alamet eder.

Rüyada Bebek Ağlama Sesi Duymak

Rüyada bebek ağlama sesi duymak, rüyayı görmüş olanın kaybetmiş olduğu keyfinin yerine geleceği bir gelişmenin ortaya çıkacağına ve sevinç yaşamaya, kişinin uzun yıllar boyunca mutlu bir hayat süreceğine ve kimseye muhtaç olmadan hayatını sürdüreceğine işaret eder.
4
Hayvanlar Alemi / ABD'de çift başlı yavru kaplumbağa bulundu
« Son İleti Gönderen: ExCaLuBuR Eylül 14, 2021, 11:17:58 ÖS »
"Bu iki başlı yavru, genetik bir mutasyonun sonucu"

ABD’denin Güney Karolina'da bir eyalet parkında iki başlı, canlı bir kaplumbağa yavrusu keşfedildi.

Sıradışı kaplumbağa yumurtadan çıktıktan hemen sonra bulundu (Güney Carolina Eyalet Parkları)

Güney Karolina Eyalet Parkları kurumundan yetkililere göre gönüllüler ve devriye gezen personel, Edisto Beach Eyalet Parkı'ndaki deniz kaplumbağası yuvalarını kontrol ederken yumurtadan yeni çıkan bu yavruyu buldu.

Gönüllüler, yumurtaların çıktığına dair ilk işaretlerden birkaç gün sonra yuvaları kontrol ediyor. Bu kontrolde yumurtadan çıkan yavrular ve çatlamamış yumurtaların sayısı belirleniyor.

Kontrol ekipleri bu yuvalarda denize ulaşamamış, canlı yavrular da tespit ediyor. Öte yandan uzmanlar, iki başlı bir yavrunun son derece nadir bir keşif olduğunu belirtiyor.

Kurum yetkilileri Facebook’tan yayımladıkları açıklamada, "Devriyeler ve gönüllüler üç canlı deniz kaplumbağası yavrusu buldu ama özellikle biri göze çarpıyordu çünkü iki başlıydı!" ifadelerine yer verdi:

Bu iki başlı yavru, genetik bir mutasyonun sonucu.

Önceki yıllarda yine Güney Karolina'da başka iki başlı yavrular da bulunmuştu. Ancak yetkililer, "Bu, Edisto Beach Eyalet Parkı'ndaki devriye ekibi için bir ilk" diye konuştu.

Ekip birkaç fotoğraf çektikten sonra üç kaplumbağa da okyanusa bırakıldı.

ABD merkezli tema parkı zinciri Sea World'e göre deniz kaplumbağalarının çoğu yaz aylarında yumurtadan çıkıyor.

Yavru kaplumbağaların hayatta kalması içinse yuvalarının bozulmaması gerekiyor.

Uzmanlar bir kaplumbağa yuvası bozulduğunda, yavruların hayatta kalma şansının yüzde 25 veya daha az olduğunu ifade ediyor.

Alıntı
Independent Türkçe, Business Insider, CNN International / Çağla Üren
5
Bitki Dünyası / Bitki Nedir
« Son İleti Gönderen: ExCaLuBuR Eylül 14, 2021, 11:13:49 ÖS »
Bitki Nedir? Bitkiler nasıl sınıflanır? Bitki türleri nelerdir?

Bitki Nedir? Kelime olarak  İngilizce Plant, Latincede  Plantae karşılığı  olan, fotosentez yapan, ökaryot (Zar ile çevrili gerçek organeli olan hücreliler ), ağaçlar, çiçekler, otlar, eğrelti otları, yosunlar ve benzeri organizmaları içinde bulunduran, ekolojik istekler açısından büyük farklılıklar gösteren çok büyük bir sayıda üyesi olan canlılar alemidir.

Bitkiler yeryüzünde yaşam anahtarıdır. Bitkiler pek çok canlı organizma yaşamını sürdürmesini sağlar, fakat bitki gerekli besinlerini güneş ışığından yararlanarak kendisi üretmektedir.

Bitki Nedir? sorusuna cevap olarak en basit özellik olarak ototrof canlılardır demek tanımın yarısına eşittir. Ototrof Işık enerjisi veya kimyasal enerji kullanarak, inorganik maddelerden kendi organik besinini üretebilen canlılara denmektedir. Diğer adı ise “kendi beslek”dir.

Bitki topluluk halinde yaşayan canlı türüdür. Bitkilerin bir bölgede oluşturdukları örtüye bitki örtüsü denir. Bir bölgede yetişen bütün bitki türlerinin hepsine flora denir. Herhangi bir bölgenin yaşam koşullarında gelişen, benzer ekolojik yapı içeren bitki topluluğuna vejetasyon denir.

Bunlar 4 sınıftır: Ormanlar (her zaman yeşil tropikal yağmur, subtropikal, orta kuşak, sert yapraklı, iğne yapraklı, kışın yaprak dökenler, muson ormanları, tropikal kuru, mangrov, galeri, bataklık), Çalılar (maki, garig, psödomaki), otlar (savan, step, çöl), tundra. Bitkilerin yetişmesini etkileyen birçok faktör vardır. Bunlar; ekvatora uzaklık, denizden yükseklik(rakım), arazi eğimi, ışık, sıcaklık, nem, yıllık yağış miktarı, toprak içeriği, canlı faktörler (insan, hayvan, diğer bitkiler, mikroorganizmalar)’dir.

Bitkiler, fotosentezle ekolojik dengeyi sağlamada temel rol oynadıklarından, canlılar dünyasında çok önemli yere sahiptirler.

Bitkiler 350 binee yakın türe yakın en büyük canlı organizmalardır. 2004 itibariyle 287 bin 655 bitki türü sayısı  tanımlanmıştır. Bunlardan çiçekli bitki sayısı tür bakımından 258 bin 650’si , 15 bini de yosunlardan olarak tanımlanmıştır. Bitkiler genelde ototrof (kendince beslenen) organizmalardır ve enerjilerini güneş ışığından alırlar. Birçok bitki kloroplastları sayesinde fotosentez ile organik bileşiklerini üretir. Bitki hücreleri genellikle kareye benzer şekildedir.

Bitkilerin Sınıflandırılması

Bitkiler Tohumsuz Bitkiler (Cryptogamae) ve Tohumlu Bitkiler (Spermatophyta) olarak  iki büyük gruba ayrılır. Tohumsuz Bitkiler, diğerlerinden daha ilkel olarak nitelendirilirler ve sporlarla çoğalırlar. Bu gruptaki bitkilerin büyük bir kısmı kök, gövde, yaprak gibi belirgin organ farklılaşması göstermezler.

Bitkinin tümü yapraksı ya da şeritsi bir yapıdadır ve bu yapı tallus olarak isimlendirilir. Tallus yapısına sahip olan tüm bitkilere “Thallophyta” (Tallofita) adı verilir. Vejetatif organ farklılaşması gösteren bitkilere ise “Kormophyta” (Kormofita) adı verilir, bu tip yapıya da kormus denir.

Bitki Türleri Nelerdir?

Bitki Sınıfları, Bitkilerin türlerine  göre oluşturursak, tohumsuz bitkiler (Cryptogamae) ve tohumlu bitkiler (Spermatophyta) olmak üzere iki büyük gruba ayrılır.

1. Tohumsuz Bitkiler  (Cryptogamae)

Tohumsuz bitkiler sporlu üreme ile  çoğalırlar.Spor üreme hücresi tek kromozomludur ve sporla üreme diğer adı döllenmesiz üremedir. Tohumsuz  bitkilerin çoğu kök, gövde, yaprak ve çiçek gibi organ farklılaşmalarını belirgin olarak göstermezler. Tohumsuz Bitkinin tümü aynı yapıda, yapraksı ya da şeritsidir ve bu yapıya “tallus” denir. Talluslu tüm bitkilere “Thallophyta” denilmektedir. Daha gelişmiş olan ve organ farklılaşmaları gösteren bitkilere ise “Kormophyta”, bu tip yapıyı da “kormus” denir.Suyosunları (algler), karayosunları (Bryophyta), ciğerotları, boynuzotları, yapraklı karayosunları ve vasküler bitkileri (fosil türler ve eğreltiotları gibi) içeren takımdır.

2. Tohumlu bitkiler (Çiçekli Bitkiler)  (Spermatophyta)

Tohumlu bitkilerbulundurdukları “tohum”la tohumsuz bitkilerden ayrılırlar.Tohumlu Bitkilerin en önemli özelliği, bitkilerde en önemli üreme ve yayılma organı olan tohumun oluşumudur. Bu grup tohumlarının oluşma şekline göre iki altbölüme (divisio) ayrılmaktadır: Tohum taslakları (ovül) meyva yaprakları tarafından ( karpeller) örtülmeden açıkta tohum meydana getiren bitkilere Açık Tohumlu Bitkiler (Gymnospermae) ,Tohum taslakları (ovül) meyva yapraklarının (karpeller) birleşmesiyle oluşan odacık (ovaryum) içinde kapalı olarak tohum geliştiren Kapalı Tohumlu Bitkiler (Angiospermae) dir..

Üreme ve yayılma organı olan bitki tohumu, iki şekilde oluşturulabilir ve tohumlu bitkiler buna göre iki büyük bölüme ayrılır. Bunlar;

• Açık Tohumlu Bitkiler – Gymnospermae: Tohum taslakları, meyva yaprakları tarafından örtülmeden açıkta tohum meydana getiren bitkilerdir.Açık tohumlu bitkileri genellikle ağaçlar ya da ağaççık formundaki odunsu bitkiler oluşturur. Genellikle herdem yeşil olup, yaprakları çoğunlukla iğnemsi, şekilde bu yüzden de, kuraklığa dayanıklıdırlar.

• Kapalı Tohumlu Bitkiler – Angiospermae : Tohum taslakları, meyva yapraklarının birleşmesiyle oluşan odacık içinde kapalı olarak tohum geliştiren bitkilerdir.Kapalı tohumlu bitkiler , açık tohumlu bitkilere göre daha gelişmişlerdir. Genellikle otsu, odunsu ve çalı formunda olurlar. Çoğunun kültürü yapılır ve ekonomik önemleri vardır. Kapalı tohumlular, iki çenekliler (Magnoliopsida, Dicotyledoneae) ve bir çenekliler (Liliopsida, Monocotyledoneae) olmak üzere 2 sınıfa ayrılır.

Alıntı
gelgez
6
Günün Şarkısı / Sura İskəndərli - Yok ( Ee daha daha nasılsınız? ) Lyric Video
« Son İleti Gönderen: ExCaLuBuR Eylül 14, 2021, 11:02:44 ÖS »

Sura  İskenderli'nin  yeni tekli çalışması “YOK”  Yayında!

Sura İskenderli Yok Şarkı Sözleri:
Ee? Daha daha nasılsınız?
Ben geldim diye mi kasıldınız?
Bu güne özel mi toplantınız?
Cenazem mi var? Işıl ışılsınız?!

Sen de gel! Sen de, sen de gel, sen de
Sen de gel! Ziyafetim var bu gece

Bodrum katta oturuyorum
Birikimim faturalar atamıyorum
Bankadan arıyorlar açamıyorum
Ev sahibi de kapıda kaçamıyorum

Konut soğuk gece yatamıyorum
Bir umut da bu sene atanıyorum
Dedemden kalmayı satamıyorum
Boğuluyorum bir türlü batamıyorum

Ben her şeyden yoksunum
Zenginim ama niye yoksulum
Sobelenmiş sağ solum
Bu gidişle yok sonum

Aleme akıyorum sıkılıyorum
Aynaya bakıyorum yıkılıyorum
Bir kaç güne evden atılıyorum
Haklısınız size katılıyorum

Unuttum adını anmıyorum
Her önüme gelene kanmıyorum
Ateşler içindeyim yanmıyorum
Delirdiğimi de hiç sanmıyorum

Ne hayalin ola bilir bensiz?
Mezara bile giremem sensiz!
Öldüm mü gömüyon kefensiz?
Ruhum dünyada bedensiz!

Söz-Müzik: Sura İskenderli
Altyapı: Dj Mulatto
Production: Orkhan Liftiyev

7
Günün Fıkrası / Tekrar İnip Binsek mi?
« Son İleti Gönderen: ExCaLuBuR Eylül 14, 2021, 11:00:39 ÖS »
Bir makine, bir elektrik, bir de bilgisayar mühendisi arabayla yola koyulmuşlar. Bir süre sonra araba arıza yapmış, kenara çekmişler. Makine mühendisi:

- "Dur ben bi' bakayım..." deyip kaputu açmış. Motor blokuna, şafta, diğer aksamlara bakıp bir şeyler yapmış, arabaya binmiş. Marşa basmış, araba çalışmamış.

Elektrik mühendisi:

- "Dur bi' de ben bakayım..."deyip kaputu açmış. Aküye bakmış, kabloları kontrol edip arabaya binmiş. Marşa basmış, araba çalışmamış.

İkisininde kafası bilgisayar mühendisine doğru dönmüş.

Bilgisayar mühendisi:

- "Eee...inip tekrar binsek mi?"
8
Günün Karikatürü / Gram zevk alıyorsam namerdim
« Son İleti Gönderen: ExCaLuBuR Eylül 14, 2021, 06:36:36 ÖS »

9
Günün Sözü / Zihin taşı bile deler
« Son İleti Gönderen: ExCaLuBuR Eylül 14, 2021, 05:55:41 ÖS »

Odaklanmış bir zihin taşı bile deler. (Master Yi)

10
WordPress / WordPress Nedir
« Son İleti Gönderen: ExCaLuBuR Eylül 13, 2021, 11:03:53 ÖS »
Bu rehber yazısında WordPress nedir açıklayacak ve dünyanın en popüler içerik yönetim sistemi olan WordPress’i sizlere tanıtacağız.

Dünyanın En Popüler CMS Sistemi WordPress Tanıtımı

WordPress Nedir?

WordPress şu an dünyadaki en popüler content management system (CMS) yani Türkçe karşılığıyla içerik yönetimi sistemidir. Tüm internet sitelerinin %35’den fazlası gücünü WordPress’den alır ve bu rakam hızlı şekilde büyümektedir.

Kısaca, bir içerik yönetimi sistemi internet sitesi sahiplerine, editörlerine ve yazarlarına herhangi kodlama bilgisine ihtiyaçları olmadan içerik yayınlama imkanı tanıyan bir web uygulamasıdır.

WordPress, hemen hemen tüm web host hizmetleri tarafından desteklenen PHP ve MySQL kullanır. Ancak özel bir WordPress hosting planı hız, performans ve güvenilirlik açısından sizlere avantaj sağlayabilir.

CMS’ler genellikle bloglar için kullanılır ancak bir WordPress sitesi kolaylıkla portföy, haber veya e-ticaret sitesine dönüştürülebilir.

WordPress’in en iyi yanlarından birisi kullanımı kolay ve sezgisel bir arayüzle birlikte gelmesidir. Eğer Microsoft Word kullanmayı biliyorsanız, WordPress’i nasıl kullanmanız gerektiği konusunda endişelenmenize gerek yoktur; aynı kolaylıkta içerik oluşturarak yayınlayabilirsiniz!

WordPress Nedir – CMS görseli

WordPress’in en güzel yanı ise, herkesin kullanabilmesi için açık kaynaklı ve ücretsiz olmasıdır. Tüm dünyadan milyonlarca insanın yüksek kaliteli, modern bir web sitesi kurabilmesini sağlıyor, yeni başlayanlar da dahil.

WordPress nedir öğrendiğimize göre sırada internetteki iki farklı WordPress resmi sitesinin farklarına göz atmak var.

Neden WordPress?

Piyasadaki en popüler CMS olmasının yanı sıra WordPress web sitelerinin %65,2‘sine güç verir. Bu, tüm web sitelerinin %42,4‘ü, yani internetin neredeyse yarısı anlamına gelir.

WordPress’in bu kadar popüler olmasının dört ana nedenini kısaca gözden geçirelim:

• Ücretsizdir. Kullanıcıların kullanmaya başlamadan önce web hosting ve bir alan adını güvenceye almaları gerekse de, WordPress platformunu indirmek ve kullanmak tamamen ücretsizdir.

• Son derece esnek ve özelleştirilebilir. WordPress’in birçok uygulaması vardır: blog yazmaktan ve çevrimiçi bir portföy oluşturmaktan bir e-ticaret mağazası oluşturmak gibi. WordPress ayrıca topluluk geliştiricilerini de memnuniyetle karşılar. Sonuç olarak, resmi WordPress kütüphanesinde ve üçüncü taraf depolarında birçok tema ve eklenti seçeneği mevcuttur.

• Ölçeklenebilir bir platformdur. WordPress, web hosting planı gerekli kaynaklara sahip olduğu sürece her boyuttaki web sitesini işleyebilir. Web sitesi yayına girdikten sonra farklı bir platforma geçmeye gerek yoktur.

• Kullanımı nispeten kolaydır. Bir web sitesini sıfırdan elle kodlamaya kıyasla, WordPress önemli ölçüde daha az teknik bilgi gerektirir. Kodla ince ayar yapmak hala bir seçenek, ancak sadece grafiksel kullanıcı arayüzü ile güzel, tamamen işlevsel web siteleri oluşturmak mümkündür.

Bu rehberde, WordPress’e derinlemesine bir genel bakış içerecektir. WordPress.org ve WordPress.com arasındaki farkları, WordPress’in tam olarak neler sunabileceğini ve platformla oluşturabileceğiniz web sitesi türlerini tartışacağız.

WordPress Özellikleri

WordPress, birbirinden çeşitli özelliklerle dolu bir içerik yönetim sistemidir. İlerleyen bölümlerde en önemlilerini inceleyeceğiz.

Yönetici Kontrol Paneli ve Ayarlar

WordPress kontrol paneli, yöneticilerin ve yetkili katkıda bulunanların WordPress web sitesini değiştirmesine ve bakım yapmasına olanak tanır.

WordPress kontrol paneline erişmenin varsayılan yolu, alanadiniz.com/wp-admin adresine gitmek ve WordPress kurulum işlemi sırasında belirlenen kullanıcı adı ve şifreyi yazarak oturum açmaktır.

Kontrol Paneli, içerik düzenleyici, tema özelleştirici, eklentiler ve bileşenler gibi tüm web sitesi yönetim özelliklerini içerir. Aşağıdaki bölümlerde her birinin üzerinden geçeceğiz.

Kullanıcıların WordPress web sitelerini yapılandırmalarına izin veren ayarlar menüsüne de kontrol panelinden erişilebilir. Değiştirilebilecek seçenekler arasında bağlantı değiştirilmesi ve yorumların devre dışı bırakılması yer alır.

Önemli! WordPress Kontrol Paneline erişmek için şifreyi unuttuysanız ve kurtarma özelliği çalışmıyorsa, phpMyAdmin’i kullanarak sitenin Veritabanında şifreyi değiştirebilirsiniz.

Yazılar

İçerik veya yazı düzenleyici, kullanıcıların WordPress gönderilerini ve sayfalarını ekleyebildiği, düzenleyebildiği ve yayınlayabildiği yerdir. Microsoft Word gibi kelime işlemcilere zaten aşina iseniz, WordPress’in içerik düzenleyicisini kullanmayı öğrenmek çok kolay olacaktır.

Editörün daha yeni sürümü Gutenberg, WordPress’te içerik oluşturmayı daha da basitleştiriyor.

Gutenberg editörü, kullanıcıların çeşitli metin ve medya formatlarını ve tasarım öğelerini içeren içerik bileşenleri olan bloklar eklemesine olanak tanır. Örneğin kullanıcılar, uygun bloğu kullanarak bir gönderiye kolayca bir resim galerisi ekleyebilir.

İçeriği oluşturduktan sonra, kullanıcılar ayarlar kenar çubuğunu kullanarak gönderiye veya sayfaya etiketler, öne çıkan bir resim ve bir meta açıklama atayabilir. Bu kenar çubuğu ayarlarının çoğu, arama motoru optimizasyonunu (SEO) olumlu yönde etkileyebilir.

Temalar – Özelleştir

Tema düzenleyici veya özelleştirici, kullanıcıların mevcut temalarını veya özel temalarını özelleştirmelerine olanak tanır. Kullanıcılar logo yüklemek, gezinme menüsünü özelleştirmek ve özel bir ana sayfa ayarlamak gibi çeşitli değişiklikler yapabilir.

Her temanın farklı özelleştirme dereceleri vardır. Ücretsiz bir tema yüklerseniz özelleştirme seçeneklerinin büyük olasılıkla sınırlı olacağını unutmayın. Premium WordPress temaları genellikle güçlü özelleştirme, işlevsellik ve destek sunar.

Daha sorunsuz ve sezgisel bir tasarım süreci için bir sayfa oluşturucu eklentisi kurmayı düşünün. Sayfa oluşturucular, yeni başlayanlar için harika olan tema düzenleyiciye sürükle ve bırak işlevi ekler. Sayfa oluşturucu eklentilerine bazı örnekler Elementor ve Beaver Builder’dır.

Eklentiler ve Bileşenler

Eklentiler, bir WordPress web sitesinin işlevselliğini artırır. Eklentileri yükleyerek kullanıcılar, temel WordPress yazılımında bulunmayan özellikler ekleyebilir (benzer yazılar, bültenler gibi). Eklentilerin çoğu, WordPress topluluğu içindeki geliştiriciler tarafından oluşturulur.

Resmi dizin şu anda 58.000‘den fazla eklenti mevcut: WordPress’in hemen hemen her durum için bir eklentisi vardır. Web sitesi güvenliğini güçlendirmek, bir web sitesini hızlandırmak, arama motoru optimizasyonunu artırmak, form eklemek gibi birçok özellik sunuyor bu eklentiler.

Fiyatlandırma söz konusu olduğunda, aralarından seçim yapabileceğiniz ücretsiz ve premium WordPress eklentiler mevcut. Ücretsiz eklentiler genellikle temel işlevler sunarken, ücretli eklentiler daha fazla özelliğe sahiptir ve müşteri desteği içerebilir.

WordPress web sitenize yükleyebileceğiniz en iyi WordPress eklentileri şunlardır:

WooCommerce. E-Ticaret işlevselliği ekleyen açık kaynaklı bir WordPress eklentisi.

Visual Composer. Bir WordPress sitesi tasarlama sürecini basitleştiren, önceden hazırlanmış tasarım öğeleri sunan bir sürükle bırak sayfa oluşturucu eklentisi.

Yoast SEO. WordPress metin düzenleyicisine SEO göstergeleri ekleyen ve makalelerin arama motoru sonuç sayfalarında (SERP’ler) daha üst sıralarda yer almasına yardımcı olan bir SEO eklentisi.

Wordfence Security. Bir WordPress sitesini kötü amaçlı yazılım, spam ve diğer kötü niyetli saldırılardan koruyan bir güvenlik duvarı ve güvenlik eklentisi.

Öte yandan, Bileşenler bir web sitesine fazladan içerik ve yapı ekler. WordPress’in arşivler, galeri ve son gönderiler gibi birkaç varsayılan bileşeni vardır ve kullanıcılar eklentiler yükleyerek daha fazlasını ekleyebilir.

WordPress ile Ne Tür Web Siteleri Oluşturabilirim?

WordPress, çeşitli farklı türlerde internet siteleri oluşturmak için kullanabileceğiniz oldukça çok yönlü bir araçtır. Açıkçası olasılıklar sınırsızdır ancak daha iyi fikir sahibi olabilmeniz için en yaygın kullanım alanlarından bazılarını bir araya getirdik.

Bloglar

WordPress ilk olarak bir blog aracı olarak başlatıldı ve platformun hala en yaygın kullanım alanlarından biri olmaya devam ediyor.

Portföyler

Freelancerlar, sanatçılar, fotoğrafçılar, müzisyenler, yazarlar ve diğer yaratıcı profesyoneller online portfolyolarını oluşturmak için sıklıkla WordPress kullanırlar.

WordPress.org ile diğer bazı yerlerde resim galerileri, ışık kutuları ve portföy kılavuzu gibi ihtiyacınız olabilecek tüm özelliklere sahip çeşitli portfolyo temaları bulunuyor.

İşletme Siteleri

Eğer küçük bir işletme sahibiyseniz, internet siteniz için WordPress iyi bir çözüm olabilir. WordPress küçük çaplı işletmeler arasında fazlasıyla popüler olsa da, büyük şirketler tarafından da gün geçtikçe daha fazla kullanılıyor. Elbette web hosting satın almanız gerekir.

Hayır/Yardım Siteleri

WordPress oldukça düşük bir bakım ücretine sahip olmasının yanında öğrenmesi kolay olduğundan hayır kurumlarının favori platformu olması bir sürpriz değildir. WordPress sayesinde kar amacı gütmeyen kurumları online varlıklarını güçlendirebiliyor.

Sanal Mağazalar

WordPress ile aynı zamanda herhangi kodlama bilginiz olmaksızın bir sanal mağaza oluşturabilirsiniz. WordPress’in en popüler eklentilerinden biri olan WooCommerce eklentisi sayesinde alışveriş sepeti, sipariş yönetim sistemi, ödeme sayfaları, tek tık iade ve diğer önemli özellikleri sitenize ekleyebilirsiniz. E-ticarete atılmak için iyi yöntemdir.

WordPress Kullanan Popüler Siteler

WordPress çoğunlukla bloglar ve küçük çaplı işletmeler tarafından kullanılan bir platform olarak bilinse de aynı zamanda birçok ünlü web sitesi tarafından kullanılmaktadır.

WordPress Artıları ve Eksileri

WordPress’in bazı avantajları mevcut ve bu platform herhangi bir programlama bilgisi olmadan web sitesi açmak isteyenler için en iyi seçenek. Ayrıca oldukça özelleştirilebilir bir araç olması sebebiyle yazılımcılar için de iyi bir seçim. Ancak yine de aklınızda olması gereken bazı güçlükler bulunuyor.

Artılar

Düşük Maliyet – Sadece alan adı ve web hosting için ödeme yapmanız gerekir. WordPress yazılımı ve eklenti ile eklentilerin çoğu ücretsizdir.

Kolay kurulum ve güncelleme süreci – Diğer çoğu içerik yönetimi sistemlerinin aksine WordPress yapılandırma gerektirmez ve tek bir tıklamayla güncelleyebilirsiniz.

Sade yönetim – Yazı yazma ve düzenleme, görsel düzenleme ve ekleme, kullanıcıların yönetimi, menü ekleme ve eklenti ile tema kurulumu gibi günlük işleri gerçekleştirmek için herhangi programlama bilgisine sahip olmanız gerekmez.

Özel tasarım – Binlerce kullanıma hazır WordPress temasıyla kolaylıkla ilgi alanınıza uygun özel bir tasarım oluşturabilirsiniz. Örneğin restoranlar, tıp doktorları, küçük işletmeler, yemek blogları için özel temalar bulunuyor.

Özel işlevsellik – WordPress’in varsayılan işlevlerini genişletmek için eklentileri kullanabilirsiniz. Özetle, arama motoru optimizasyonundan (SEO) etkinlik rezervasyonlarına kadar her özel görev için bir eklenti bulabilirsiniz.

Yardımsever topluluk – WordPress’in evrensel bir topluluğu ve müthiş yardımcı destek forumu bulunuyor. Eğer bir şeyi bilmiyorsanız veya bir sorunla karşılaştıysanız, hızlı şekilde yardım alabilirsiniz.

Açık kaynak – Alternatif içerik yönetim sistemlerinin aksine WordPress için tek bir kuruş ödemek zorunda değilsiniz.

Eksiler

Güvenlik endişeleri – WordPress internetin %35’den fazlasını oluşturduğundan, hacker’ların sıklıkla hedefi olabiliyor. Ancak bir güvenlik eklentisi yüklerseniz riski büyük ölçüde azaltabilirsiniz.

Üçüncü parti içerik – Çoğu WordPress eklenti ve temaları üçüncü parti geliştiriciler tarafından hazırlandığından, bazen sorun yaratabiliyorlar. Bir eklenti veya temayı yüklemeden önce her zaman açıklamayı ve incelemeleri okuyun. Eğer hala emin değilseniz, topluluktan yardım isteyin.

Sayfa yüklenme süresi – Eğer çok fazla eklentiniz varsa, siteniz yavaşlayabilir. Bir önbellek eklentisi yüklemek genellikle bu sorunu çözmektedir.

WordPress Geçmişi

WordPress’in macerası, 2003 yılında iki geliştirici olan Matt Mullenweg ve Mike Little, b2/cafeblog adındaki sonlanmış bir yazılımın üzerine yeni bir blog platformu inşa etmeye başlamasıyla start aldı. Projenin terk edilmesinden kısa süre sonra bu yazılımı fork’layarak kendi kurallarıyla geliştirmeye devam etmeye karar verdiler.

WordPress’in ilk sürümünü (WordPress 1.0) 2004 Ocak ayında yayınladılar. Bugün WordPress olarak tanıdığımız zengin özelliklere sahip olan içerik yönetimi sisteminden oldukça farklı bir görünüme sahipti. Ancak bugünde kullandığımız, WordPress editörü, basit kurulum süreci, hoş kalıcı bağlantılar, kullanıcı yönetim sistemi, yorum yönetimi ve diğerleri gibi çoğu çekirdek özelliğine sahipti.

2004’ten bu yana WordPress muazzam bir değişime uğradı. Bugünlerde WordPress projesi, tüm dünyadan binlerce üyenin oluşturduğu, özel açık kaynak topluluğu tarafından geliştiriliyor, yönetiliyor ve bakımı yapılıyor. Çoğu gönüllü olmak üzere, uzaktan çalışıyorlar ve WordCamp adındaki konferansta yüz yüze tanışma şansı yakalıyorlar. WordPress hala hızlıca büyümektedir ve her 2 veya 3 ayda bir yeni bir sürüm yayınlanır. Her sürüm beraberinde yeni özellikler ve güvenlik güncellemeleri getirir.

Alıntı
Hostinger - Gürkan M.
Sayfa: [1] 2