Dini sohbet odaları

Ana Sayfa / Dini sohbet odaları

Dini sohbet odaları

ExCaLuBuR     25-04-20     sohbet     Dini sohbet odaları     498 Defa Okundu

İslami sohbet dinlemeyi ve dini bilgiler paylaşmayı seven kullanıcı ve misafirlerimiz için Dini sohbet odaları sitemizde aktiftir.

İslam Tarihinde Gençler adlı bir sohbet makalesinden önemli kesitler ile dini sohbet odaları konulu yazımızı sizinle paylaşmak istiyoruz.

Gençlik, çocukluk ve yaşlılık arasındaki bir dönemdir. Bu dönem insanın sorumluluk sahibi yani mükellef olmasından kırk yaşına kadar ki ömrüdür. Allah Teâlâ şöyle buyurur: “Sizi güçsüz yaratan, sonra güçsüzlüğün ardından kuvvet veren ve sonra kuvvetin ardından güçsüzlük ve ihtiyarlık veren, Allah’tır. O, dilediğini yaratır. O, hakkıyla bilendir, üstün kudret sahibidir.”

dini sohbet odaları
dini sohbet odaları

İşte buradaki güçlü tabir edilen kısım fütüvvet halidir ve kişi bu halde “Genç” diye tabir edilir. Gençliğin/yetişkinliğin ilk dönemi olan çocukluk sonrası dönem çok önemlidir. Bu dönemde her genç kız ve erkeğin yapacağı hayırlı işler, atacağı adımlar, arkadaş seçimi, iyilik/kötülük tercihi gibi meseleler bütün manevi hayatını etkiler. Dolayısıyla bu dönemi gençlerimizin dikkatli, kararlı ve şuurlu geçirmesi gerekir.

Hepimizin bildiği bir hakikati hatırlamakta fayda var: Üstünlük yaşla değil, sahip olunan fazilet ve takva iledir. Tabii ki genç insan da takva ve edeb sahibi olabilir. “Edeb” kişinin “süsü” değildir. Kelime anlamı gibi kişinin “temeli” demektir. Dolayısıyla bir erkeğin de kadının da kişilik temeli edeb iledir.Genç sürekli diri ve kararlıdır. Toplumun kilit taşıdır. Efendimiz (s.a.v) ihtiyarlık gelmeden gençliğin kıymetinin bilinmesi gerektiğini buyurur. Peki, gençliğin kıymeti nasıl bilinir?

Hz. Peygamber (s.a.v) buyurmuştur ki: “Bir genç ilim ve ibadet içinde yetişir, olgunlaşırsa, Allah Teâlâ kıyamet günü ona yetmiş iki sıddıkın sevabı kadar sevap verir.[2]

Efendimiz (s.a.v) başka bir hadis-i şerifte ise: “Gençlik yıllarında Allah’a kulluk yapanın, ihtiyarlık zamanlarında kulluk yapmaya başlayana üstünlüğü, peygamberlerin insanlara olan üstünlüğü gibidir. (o derece faziletlidir)

Dini Sohbet ; Allah, ibadet eden genç ile meleklerine övünür

Allah Teâlâ bir hadis-i kutside: “Kaza ve hükmüme inanan, Kitabın (Kur’an-ı Kerim) hüküm ve tavsiyelerine boyun eğen, verdiğim rızıkla kanaat eden, şehvani arzularını benim rızam için terk eden genç bir mümin, katımda bir kısım meleklerimin derecesindedir.” buyurarak gençlikte yapılan kulluğun ehemmiyetini biz insanlara bildirmiştir.

Efendimiz (s.a.v) Allah Teâlâ’nın ibadet eden genç ile meleklerine övünüp “Bakınız benim kuluma, kendi şehvet (ve nefsani heveslerini) benim için terk etmiştir” buyurduğunu haber verir. Rabbimizin meleklerine karşı övündüğü ibadet eden genç, yeni bir hayat coşkusu elde eder.

Etiketler:

Sende Paylaş:  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yorumlar (6 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


aLem Sohbet

Bedava sohbet net şekilde sizler için ayarlanmıştır. Ücretsiz sohbet sitesi olarak trsohbet odalarımız da sizleride bekliyoruz.

Sosyal Medya

Facebook

Twitter